Cyklovýlet přes Ždánický les

z Bučovic až na Slovácko, nejen za pohárkem vína

 • Trasa (Brno)-Bučovice-Ždánice-Bukovanský mlýn-Kyjov
 • Celkem km: cca 30 km
 • Typ kola: cross • Převýšení

  Mapa

  vylety/mapa_small.jpg, 42kB

     Pokud jste vášniví cyklisté a k tomu milovníci dobrého moravského vína, přijměte i se svými polovičkami či přáteli pozvání na výjimečný cyklovýlet. Nečeká nás příliš náročný terén, výlet zvládnou i méně trénovaní. Trasa povede převážně po cyklotrasách příjemným stínem Ždánického lesa, část pak po pěších turistických (avšak dobře sjízdných) stezkách.

  Zámek Bučovice - renesanční spící kráska


  Výlet začneme ve městě Bučovice. Pokud jste například z Brna, využijte se svými koly služeb cyklobusů (www.idsjmk.cz/cyklo; autobusová linka č. 602), cesta trvá asi hodinu. Bučovice jsou známy především renesančním zámkem a velmi pěknou zámeckou zahradou. Obojí je pak návrhem věhlasného architekta Jacopa Strady. Pokud jste zvědaví, jak vypadá takový zámecký „zaječí“ pokoj či Venušin sál, neváhejte se zúčastnit prohlídky. Pozoruhodné je taktéž arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, zobrazujícími válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje. Celkovou zámeckou, vznešenou krásu o to více umocňuje osmimetrová Bakchova fontána.

  Po prohlídce zámku se napojíme na cyklotrasu č. 5097 (od zámku směr vlakové nádraží, ul. Ždánská), šlápneme do pedálů a konečně vyrazíme do klidné náruče přírody. Cyklotrasa nás povede obcí Kloboučky a poté už příjemnou krajinou Ždánického lesa. Na rozcestí U Kříže se vydáme doprava po cyklotrase č. 473. Namasírujte svaly, čeká nás stoupání! Jakmile se dostanete k rozcestí U Slepice, můžete si oddechnout, právě jste zdolali nejvyšší bod dnešního výletu!

  Pověst rozcestí U Slepice Víte, proč rozcestí nese takovýto příhodný název? Údajně si zde jednou pod stromem jistý Lichtenštejnský pán dopřával odpoledního šlofíka, v tom jej však probudila tetřeví slepice. Sotva se stačil ohlédnout, spatřil, jak se k němu řítí obrovský divočák. Nečekanou rychlostí vyšplhal na strom. Rozlícený divočák, byla to bachyně, pobíhal kolem stromu a rozrýval půdu. Lovci jí totiž před chvílí zastřelili mládě. Mladý Lichtenštejn setrval na stromě údajně několik hodin, než se divočák uklidnil a vzdálil se. Na počest toho, že mu tetřeví slepice zachránila život, pojmenoval toto místo „U Slepice“.

  Ždánice – malé město, velká překvapení

  Poté budeme pokračovat po žlutě značené turistické trase, která se následně napojí na část Naučné stezky Ždánickým lesem. Ždánice jsou nevelké, slovácké městečko, které vás však uvítá otevřenou náručí, vůní vína a překvapí spoustou zajímavostí, které jinde nenajdete. Určitě si prohlédněte zámek, předzámčí s kašnou a zámecký park, v němž najdete vchod do unikátního městského Vrbasova muzea. Nedaleko muzea nepřehlédněte tři malé náhrobky. Před více než sto lety zde byli pochováni Piff, Stopsi a Brock. A že jsou to nezvyklá jména? Jakby ne, když se jednalo o psí miláčky jednoho ze zámeckých pánů! A víte, čím ještě jsou Ždánice známy? Svými křehoučkými, sněhovými trubičkami! Ano, zrovna zde se vyrábí pravé Sychrovy trubičky, které se rozváží po celé naší zemi. Že se Vám sbíhají sliny? Navštivte cukrárnu Symonie na Hrubé straně (jen pár metrů od náměstí) a doplňte kalorie. Pokud si však předně chcete dopřát skutečně „chlapský“ oběd, nebudete litovat návštěvy Restaurace Mušketýr či restaurace na Hotelu Radlovec.

  Co ještě vidět ve Ždánicích:

 • » Kostel Nanebevzetí Panny Marie
 • » Naučná stezka Motýlí ráj (doporučujeme v letní sezóně)
 • » Naučná stezka Ždánickým lesem
 • » Koupaliště
 • » Loudonova vila a Síň sportu (nedaleko zámku; v Síni sportu se nachází trofeje či dobové dresy českých olympioniků a sportovců – Emila Zátopka, Jana Smolíka, Anny Matouškové a dalších)/li>

  Slovácko jako na dlani

  A pak konečně vzhůru do sedel, ze Ždánického náměstí se napojme na cyklotrasu č. 5096 (Kyjovská vinařská) a hurá vyrážíme do slováckých vinohradů, ty budeme míjet zejména mezi obcemi Lovčice a Nechvalín. I přes mírné stoupání si vychutnejte výhled do širokého okolí. Projíždíte místy, kde kdysi hospodařili naši předchůdci už v době Velké Moravy, o čemž vypovídají četné archeologické vykopávky (torza pohřebiště s hroby z doby laténské a slovanské, předměty z období z Velkomoravské říše). Do dnešních dnů se také dochovaly pozůstatky tvrze s kruhovým jádrem, příkopem a valem. Míjíme obec Ostrovánky a následně přijíždíme do Bukovan. Máte již za sebou většinu dnešního výletu, proto nepohrdněte krátkým odpočinkem na Bukovanském mlýně s nádhernou vyhlídkou do pohostinného slováckého kraje. Celý areál se také nese ve slováckém duchu. Pohodlně se usaďte a ochutnejte některou ze specialit místní kuchyně. Taková pečená kachnička se zelím jistě přijde vhod! A víte, co jsou to „patenty“? Že ne? Tož to musíte také okoštovat! Neodmítněte ani pohárek osvěžujícího moravského vína! Po občerstvení šlápněte do pedálu a pokračujte dále po cyklotrase 412 (Kyjovská vinařská), která Vás dovede do naší cílové stanice.

  Další tipy na výlety a zajímavé akce v okolí Brna naleznete na www.politavi.cz Sledujte také náš facebookový profil: www.facebook.com/politavi

  Copyright © Ellen Repiková 2015
 • Copyright © Lenka Schrötterová 2003 - 2015